Kuruyemişin Faydaları

Anasayfa

Kuruyemişin Faydaları

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI

 

Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser.

Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirir.

İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.

Cinsi arzuları artırır, bedeni ve zihni kuvvetlendirir.

Kalbi kuvvetlendirir. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır.

Akciğeri iltihaplardan temizler.

Böbrek ve meshane kumlarını düşürür.

Devamlı yenirse azaları kuvvetlendirir

 

 

 

FINDIĞIN FAYDALARI

Vücudunuzun ihtiyacı olan proteini rahatlıkla fındıktan karşılayabilirsiniz. Fındık vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.

Enerji vericidir. Bu yüzden besleyici özelliğinin yanında cinsel gücü artırıcı etkisi de vardır.

Böbrekteki kum ve taşları döker.

Güç ve dikkat gerektiren durumlarda yararlıdır. Çünkü, vücuda kuvvet vererek beden ve zihin yorgunluğunu giderir.

Hastal ardından Nekahet Dönemleri için ve ayrıca bütün gün bedeni ve zihni yıpranmalarla Karşı Karşıya olanlar için fındık gerekli bir besin kaynağıdır.

Fındık, kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.

Içerdiği yüksek kalsiyumdan ötürü kemikleri ve dişleri D1güçlendirir.

Fındıkta diyet lifi% 1-3 oranında bulunur, barsakta kimyasal bileşiklerin Toksik etkilerini, kalın barsak hastalıklarını, Kabızlığı ve kalp rahatsızlıklarını önler, serum lipit düzeyi ve kan şekerini düşürür.

Sodyum düşük, magnezyum ve potasyum yüksek oldu?undan vücutta kan basıncını Düzenlemede önemli rol oynar.

Kansızlık, sindirim ve Dolaşım sistemi bozukluklarını önlemede gerekli olan demiri içerir.

 

 

 

BADEMİN FAYDALARI

Badem, bir Omega 3 kaynağı olarak; kalp ve damar dostudur.

Kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler. Tansiyonu düşürür, şeker hastalarında riski azaltır.

Adet döneminde kan şekeri düşüklüğünü engeller.

Bor bakımından zengindir; kemikleri güçlendirir.

İçindeki kalsiyum kolesterol düzeyini düşürür ve kemik erimesini önler.

İçerdiği magnezyum adet dönemi gerginlikleri ile adet öncesinde karında gaz, ruhsal durum değişiklikleri, baş ağrısı, şekerli ve tatlı besinlere istek, uykusuzluk, yorgunluk ve baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

İçindeki yağlar kötü kolesterolü azaltmaktadır.

Vücut direncinin artmasında, yaraların iyileşmesinde, tat duyusunun oluşumunda çok faydalıdır.

Gebelik için çinko minerali içerir.

Bedensel ve zihinsel yorgunluk için kullanılabilir.

Kolesterolü düşürücü etkisi badem yararlari arasındadır. Yağ veya tuzla işlenmemiş badem kalp sağlığını koruyucudur.

İdrar yolları ve cinsel organlardaki iltihapları iyileştirici özelliktedir.

Kan şeker düzeyini düzenleyici etkisi bir diger badem faydası olarak belirtilebilir.

 

 

 

KAJU FISTIĞIN FAYDALARI

Omega 3 kaynağı olarak kalp ve damar dostu bir besindir.

İçinde bulunan Omega 3 kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler; tansiyonu düşürür, şeker hastalarında kalp hastalığı riskini azaltır.

E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle antioksidan ve yaşlılık engelleyici bir gıdadır, adet döneminde kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.

İçerdiği E vitamini şeker hastalığının gelişimini engeller; kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine faydalı olur, prostat kanserinden korur.

Fındıkta bulunan B5 vitamini stresi giderici özelliği olan bir vitamindir.

İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.

Gebelikte mutlaka takviyesi gereken B9 vitamini içerir. B9 vitamini damar sertliği yapıcı maddeyi azalttığı gibi kalp krizi, felç ve bunama riskini de azaltır.

İçerdiği D vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol alır, cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır.

İçerdiği krom, kan şekerindeki oynamaları engellemek için gereklidir.

 

 

 

YER FISTIĞI FISTIĞININ FAYDALARI

Kemikleri ve kasları kuvvetlendirir. Cinsel gücü çoğaltır.

Gastrit, Mide yanması ve ekşimesine karşı yararlıdır.

Kalp sağlığı için faydalıdır.

Kandaki kolesterol oranını düşürüp kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Kansere karşı koruyucu besinlerdendir.

Öğrenmeyi kolaylaştırmada etkilidir.

Zihinsel yorgunluğu giderici etkisi vardır.

Kandaki şeker oranını dengelediğinden şeker hastaları için yararlıdır.

UYARILAR:Damar sertliği ve kolesterolü olanlar fıstıktan uzak durmalıdır.

 

 

 

KABAK ÇEKİRDİĞİNİN FAYDALARI

Kabak çekirdeği, kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca içerdiği E vitamini ile hücre zarının  oxide olarak bozulmasını önlüyor. Sağlıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor.

İyi bir kolesterol düşürücü ve protein kaynağı olduğu söyleniyor. İçeriğinde bulunan B15 vitamininin, kolesterolü düşürdüğü ve protein yapımına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Saç Dökülmelerini önler, daha sağlıklı olmalarını sağlar.

İdrar yollarında oluşan yanmayı önler.

Fosfor içeriyor. Fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Sağlıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor.

Kabak çekirdeğinin faydalarını yazmış olduk, ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan fosfor, özellikle kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için ve yüksek fosfor sıkıntısı yaşayanlar için sakıncalı olabilir. Bazı böbrek hastalarında aynı zamanda fosfor yüksekliği de bulunur. Bu hastaların mümkün olduğunca fosfor içeren besinlerden uzak durmaları gerekir. Bu hastalar, mutlaka ve mutlaka doktoruna danışarak tüketmelidir.

 

 

 

ALACA ÇEKİRDEĞİN FAYDALARI

İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca XX kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır.

İçerdiği çinko ise yaraların iyileşmesi, aknenin önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm hareketlerinin artması açısından önem taşır.

İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.

Ayçiçek yağındaki E vitamini kalp, damarlar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine yararlı olur, prostat kanserine karşı korur, cilt yaşlılığını geciktirir.

Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

 

 

 

LEBLEBİNİN FAYDALARI

Anne sütünü artırır.

Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır

Neredeyse yok denecek kadar az yağ içerir ve içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır

Tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır

 

 

 

CEVİZİN FAYDALARI

Öncelikle vücudu besleyerek güçlendirir. Cinsel gücü arttırır. Ceviz ve ceviz yağı kuvvetli besinlerdir. Şeker tedavisinde kullanılır. Ceviz yağı müshil olarak kullanılır. Anjinde boğaza gargara yapılabilir. Deride sivilce olduğunda cevizle banyo yaptırılır. Öksürüğü keser, beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını sağlıyor.

Ceviz yediğimizde hangi vitaminleri alıyoruz?

1 kg ceviz yaklaşık 7.000 kalori enerji sağlamaktadır. Yediğimiz taze cevizde yüzde 5-6 oranında C vitamini bulunur, kuru cevizde bol miktarda C, B1, B2, A ve E vitaminlerini içermektedir. Aynı zamanda ceviz yapraklarının kaynatılarak içilmesi beyine faydalı olan gümüş iyonlarını ihtiva ediyor. Kadınlar aynı zamanda cevizi maske olarak uygulamaktadırlar.

Anti bakteriyel özelliği olan gümüş iyonları beyin sağlığının koruyucusu ceviz, beynin ihtiyacı olan gümüş iyonlarını içeren tek meyvedir.Aynı zamanda cevizin zihin açıcı ve dikkat toplayıcı özelliği bilinmektedir.

Uzmanların cevizle ilgili açıklaması şu şekilde;’8 tane cevizi bir bardak suda 2 gün bekletin. Günde iki ceviz olmak üzere tüketin ve cevizleri içinde beklettiğiniz suyu da için, 4 günlük kür sonunda ne kadar dinlenmiş hissettiğinize şaşıracaksınız.

 

 

 

SOSLU MISIRIN FAYDALARI

Bağırsak ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler

Mısırın yüksek lifli içeriği bağırsak geçişini destekler, kollesterol seviyelerini geriletir ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir.

Düzenli olarak yenilmesi eliminasyonu kolaylaştırması yoluyla sıvı birikimini elimine etmeye yardım eder. Ödem durumunda, bir tencere suda kaynatacağınız bir taze mısır koçanı bir saat süre ile kaynatılıp sıkılıp soğutulur. Ödem durumu iyileşinceye kadar günlük 2 ile 3 kupa arasında içilir; tedavinin sonlanmasında önce bir hafta önce bir kupaya indirilerek devam edilir. Bunun sonrasında dozu ihtiyaca göre 2 ile 3 gün için tekrar edebilirsiniz. Ayrıca sadece püsküllerini kullanmak sureti ile bir diüretik infüzyonu da yapmış olabilirsiniz.

Hafif kaşıntıya böcek sokmasına bağlı hafif kaşıntıyı rahatlatmak üzere bir miktar suda çözünmüş az bir miktar mısır nişastasını direkt olarak birkaç dakika süre ile deriye uygulamak üzere lapa halinde uygulayın; suçiçeği gibi çocukluk hastalıklarının sebep olduğu kaşıntılar durumunda ılıklı su banyosuna bir tutam mısır nişastası ekleyin; 15 dakika civarında bir banyo bu hastalıklar sebebi ile ortaya çıkan rahatsızlığı geçici olarak geriletecektir.

İshali tedavi eder

Mısır bağırsak geçişini iyileştirirken diğer yandan ishali birkaç saat içerisinde durdurmanın etkili yoludur. Basit olarak öncesinde kaynatılmış olan bir bardak soğuk suya bir iki çay kaşığı mısır nişastası ekleyin ve bunu bu şekilde için. Meyve, su ve sebzelere ilişkin problemi olan ülkelere giderken küçük bir çanta mısır nişastasını yanınıza almanız kolaylık sağlayabilir.

Böbrek fonksiyonlarını destekler

Böbrek fonksiyonu gerilediğinde ya da azaldığında, bir kupa kaynamış suya bir küçük tutam mısır püskülü ekleyin; 20 dakika boyunca karıştırın sıkın ve bir tatlı kaşığı ile sıcak olarak için.

 

 

 

KAYISININ FAYDALAR

Kayısı kanseri önleyici ve tansiyonu düşürücü özelliğe sahip.Bağırsakları iyi çalıştırdığından kilo verilmesini kolaylaştırıyor.

Kayısı iyi bir betakaroten kaynağı olup,akciğer ve mide kanserlerinden koruyucu özelliğe sahiptir.

Yorgunluğu alır.

Beslenme problemi olan yaşlıların potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorunlarının giderilmesinde de çok faydalıdır.

Gırtlak iltihabına ve astıma iyi gelir.Astımda balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Kabızlığa önlüyor.

Gece körlüğünü önlüyor.

Yaşlanmaya karşı vücudu korur.

Beyinin düzenli çalışmasını sağlar.

Strese iyi gelir.

Ülserin iyileşmesinde rol oynar.

Kan yapımını artırarak kansızlığa iyi gelir.

Karaciğere iyi gelir.

Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasını sağlar.

Kansere karşı korur.

Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli olarak çalışmasını sağlar.

Böbreklerde oluşan taşların azalmasında rol oynar.

Kuru kayısılar, potasyum bakımından daha zengindir.

Kayısı besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.

 

 

 

İNCİRİN FAYDALARI

İncirin faydası saymakla bitmez. Sözgelişi, içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile Sağlıklarını garantiler. Taze ve özellikle kuru incirin yenilmesiyle insan bedeninin hücreleri yenilenir.

İncir, içerdiği yüksek oranlardaki Protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. Sözgelişi, 100 gr. kuru incir yenilirse bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun yüzde 17'si, demir ve Magnezyumun yüzde 30'u, fosforun yüzde 20'si, B1 vitamininin yüzde 5'i ve B2 vitamininin yüzde 4'ü alınmış olur.

İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.

Sindirimi kolaylaştıran incirin, bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır.

İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler. İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir.

İncir, içerdiği ‘benzaldehit' adlı Maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.

Kuru incirden hazırlanan infüzyon, özellikle çocuklarda korkusuzca kullanılabilen etkili bir müshildir. Bunun için iki-üç kuru incir doğranır. Üzerine kaynar Su dökülerek 10-15 Dakika demlendirilip bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan Günde 2-3 bardak içilir.

Körpe incir yapraklarının sütü siğile karşı etkilidir. Bu etkiyi sağlamak için körpe incir yaprağından sızan süt siğile sürülür.

Körpe incir yapraklarının ezilmesiyle hazırlanan yara lapası, çıbanların olgunlaştırılması ve baş verip delinmesinde etkili olur.

Kurutulmuş incir yapraklarıyla hazırlanan dekoksiyon, Hemoroit (basur) ve çıbanlara karşı etkilidir. Körpe incir yaprakları, havadar ve güneş görmeyen bir yerde kurutulur. Bu yapraklar parçalanır. 2-3 tatlı kaşığı kurumuş yaprak bir bardak Suda 30 dakika kadar kaynatılır. Böylece hazırlanan dekoksiyonla ıslatılan bez basur memesine sürülür ya da çıbanlara sarılır. Hemoroite karşı bu dekoksiyondan günde 2-3 bardak içilir.

 

 

 

DUT KURUSU FAYDALARI

Dut kurusu kalsiyum ve demir deposudur. Aynı zamanda b1, b2 ve C vitamini vardır. Dut kurusu kan yapıcı ve enerji verici özellikte yaratılmıştır.

İçerisinde bulunan vitaminlerle kanseri önler. BeYaz dut kurusu Japonların araştırmalarına göre damar sertliğini önler. Eğer dut kurusunu aç karnına tüketirseniz bağırsakların çalışmasını sağlar ve idrar söktürücüdür. Fakat dut kurutulduğunda doğal Antibiyotik özelliğini kaybeder. O nedenle Antibiyotik ihtiyacı olanlar için taze dut önerilir.

Dut kurusunun Egzama için çok faydalı olduğu söylenir. Bademcik iltihaplanmalarında da duttan yararlanılır.

 

 

 

HURMA FAYDALARI

İdeal bir besin

Potansiyel sağlık faydaları ve zengin hayati besinleri barındırması hurmaları hemen hemen ideal bir gıda haline getiriyor.

Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri içeriyorlar. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan Selenyum gibi minerallerde hurmalarda bulunuyor.

Hafızaya iyi geliyor

Hurmalar, bağırsakta bir Vitamin A türü olan Retinal’e dönüşen 15,6 mg ß-karoten içerir. Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma ß-karoten’in uzun süreli kullanımı hafıza kaybı gibi önleyici faydalar sağlayabileceğini ortaya koymuştur.

Kanseri önleyici

Hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. (Yüzde 6,5–18).  Büyük oranda hurmayla beslenen bedevi Araplarında düşük kanser ve kalp hastalıklarının riski olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar yüksek lifli yiyeceklerle beslenmenin kolon, göğüs ve rahim kanseri olasılığını düşürdüğünü gösterdi.

 

 

 

YABAN MERSİNİ FAYDALARI

Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.

Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.

Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.

Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir.

Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir.

Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.

Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.

Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.

Kan şekerini düşürür, Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.

Kan kolesterolünü düşürür. Pektin içeriği yüksektir.Kalp krizi riskini azaltır.Gece görüş kabiliyetini artırır.

HIV VİRÜSÜNÜN tekrarlanmasını azaltır. Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır

Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.

Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir.Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.

Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır.

Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.

Damar sertliği oluşumunu engeller.Varis ve basur’u (hemoroit) iyileştirir.

Sakinleştirici özelliği vardır. Ağız içi yaralarını iyileştirir.

İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir

Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

 

 

 

ZERDALİ FAYDALARI

Kayısı mineral ve vitaminler yönünden zengindir. A vitamini de ihtiva eden kayısı organizmanın ve sağlıklı hücrelerin direncini artırarak kansere karşı koruyucu olarak faydalıdır. Koruyucu etki Sigara ve alkol kullananlarda daha güçlü olduğu ifade edilmiştir.

Kayısının koruyucu etkisi özellikle akciğer, ağız, kolon, deri, göğüs ve rahim tümörleri üzerinde görülmektedir. Ayrıca göz sağlığı ile kemiklerin ve dişlerin gelişiminde de faydalıdır. Ruhi deprasyonda faydalıdır, sinir zafiyetini geçirir, hazmı kolaylaştırır, mülayemet verir, beyin yorgunluğuna ve kemik hastalıklarına faydalıdır, kan yapar, Uyku verir, nekahat devresini kısaltır.

Kabızlığı giderir. Yüze güzellik verir. Kayısı az miktarda sodyum ihtiva ettiğinden kalp yetmezliğinde ve böbrek hastalarının diyetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Taze kayısı safrayı artırır, kurusu safrayı keser, kanın galeyanını önler. Kayısı çekirdeğinden 3.5 gr yenilirse solucanı öldürüp düşürür, fazlası zararlıdır. Kayısı çekirdeği ishali keser.

Mide şişkinliği ve şeker hastalığında; günde 6 adet acı kayısı çekirdeği yenilir. Akciğer kanserinde acı kaysı çekirdeğinden günde 3 defa 3 er adet yenilir. Akciğer Kanseri olan bir hastaya doktorunun yazdığı reçete ile Amerika'dan getirtilen ilacın acı kayısı çekirdeğine bulunan amigladin maddesinden imal edildiği görülmüştür.

 

 

 

KURU ERİĞİN FAYDALARI

Akşamları şeker oranı düşük meyveler tüketmek gerekir.

özellikle hanımların kara erik kurusunun tercih etmeleri gerekir.

çünkü içinde bol miktarda KALSİYUM VE D VİTAMİNİ bulunur

buda kemik sağlığının ciddi oranda korunmasını sağlıyor.

ayrıcada İçerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle;

- tansiyon,

- karaciğer,

- kalp,

- böbrek

- romatizma hastaları ile rejim yapanlara önerilir.

Güçlü antioksidanları ile kalp hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

kan şekerini düşürür.

diyet yapanlar için kalorisi düşüktür.sadece 9 kaloriden oluşur.

B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitaminleri içerir.

kansere karşı koruyucudur.

cildin yaşlanmasını önler

 

 

 

KURU ÜZÜMÜN FAYDALARI

İyi bir enerji kaynağıdır. Kan yapar ve vücudu şişmanlatır. Karaciğere faydalıdır. Göğüs hastalıklarına iyi gelir. Balgamı söker. Besin değerleri ile özellikle çocukların gelişimini destekler. Ayrıca, kuru üzümün içeriğinde ağrı kesici ve başta eklem iltihapları olmak üzere iltihap önleyici maddeler de bir miktar vardır.

 

 

 

 

 

LOKUMUN FAYDALARI

Proteinli besinler, kullanıldıktan sonra vücutta yakılır ve bunun sonucu üre, ürik asit ve kreatinin gibi atık maddeleri açığa çıkar. Bu maddeler böbrek hastalarında idrarla vücuttan atılamaz ve kanda yükselir. Sade lokum karbonhidrat kaynağı olduğundan, böbrek hastalarınca devamlı tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca, yerelde lokumun hala yara ve çıbana tedavi amaçlı sarıldığı da bilinmektedir.

 

 

 

KURUTULMUŞ MUZUN FAYDALARI

ülser ve gastrite faydalı olduğunu anlatan Üstündağ, "Muz kurusu stresi azaltır, kolesterolü düşürür, kalp damar rahatsızlıklarında faydalıdır. Enerji verir, kemik gelişimini destekler, yorgunluğu azaltır. Çilek kurusunda da çok miktarda demir ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir. Çilek vücuda kuvvet verir, kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek, bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı kuruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır, kanı temizler, diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir, sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır, ateşi düşürür, romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir, cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir"

 

 

 

KURUTULMUŞ ELMANIN FAYDALARI

Besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Lifli olduğu için bağırsakları temizler. Karaciğerinden şikâyet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir ve baş ağrılarına iyi gelir.

 

 

 

 

 

 

 

KURUTULMUŞ PAPATYANIN FAYDALARI

Sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.

Göze pansuman yapıldığında şişlikleri alır.

Papatya suyu gargara yapıldığında Diş ağrılarına iyi gelir.

Papatya banyosunun rahatlatıcı bir özelliği vardır.

Özellikle hastalıklardan sonra yapılan Papatya banyosu, kişinin daha kısa bir sürede toparlanmasını sağlar.

Papatya çayı ferahlatır.

Kaynatılmış Papatya suyunun cilde çok faydası vardır, cildi temizler ve yumuşatır.

Papatya yağı ile masaj yapılması romatizmaya iyi gelir

 

 

 

KURUTULMUŞ ANANAS FAYDALARI

ananas kurusunun da pürüzsüz bir cilt için demir, güçlü saç-tırnak ve cilt için kalsiyum, sağlıklı cilt ve göz için vitamin A, hücrelerin çoğalmasını sağladığı için vitamin B ve ciltteki kolajen oluşumu için vitamin C içerdiğini belirterek, şunları kaydetti: "Ananas kurusu, protein sindiren ve zayıflamayı sağlayan enzim olan bromelain sayesinde sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz, vücutta meydana gelebilecek olan iltihapları ve şişkinlikleri de etkili bir biçimde azaltır. Mide ve bağırsakları temizler. Ananas, etin sindirilmesinde yardımcı olabilir. Stresin giderilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine de yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırarak hem tansiyonu, hem de kandaki yağ oranın düşürmesinde etkili olabilir. Ananas, vücutta yağ birikimini de önler, nezleye karşı birebirdir. Beyne giden kan yollarını temizler ve beynin kan dolaşımını arttırır. Doğal yapısında bulunan bromelain enziminin CCS molekülünü içerdiği ve bunun da kansere karşı insan vücudunun bağışıklık sistemini harekete geçirdiği kanıtlandı. Kemik ve eklemlerdeki kireçlenmeyi önler. Alerjilere karşı korunma sağlar. İdrar söktürücü etkisi nedeniyle vücuttaki toksinlerin atımına yardımcı olduğundan selülit tedavisinde de kullanılıyor."

 

 

 

KURUTULMUŞ KİVİNİN FAYDALARI

Kivi, çok ciddi bir besin kaynağıdır.

A, C, E vitaminleri yönünden zengindir.

Cildin kırışmasını önleyici özelliği vardır. Yaşlanmayı mümkün olduğunca ertelemek isteyenlere mevsiminde her gün bir adet kivi tüketmek yardımcı olacaktır.

Kivinin bir porsiyon meyve adedi iki tanedir. Yani bir adet incir veya bir adet yerli muz yiyerek bu bir porsiyon meyveyi vücuda almak yerine bazı günler iki adet kivi yemek daha doyurucu ve daha besleyici olacaktıri.- Yaşlanmayı önlemesinin yanısıra, kivi muhteşem bir posa kaynağıdır. Bağırsak sorunları yaşıyorsanız, sabah aç karnına bir bardak ılık u içip üstüne bir adet kivi yedikten 10-15 dk sonra kahvaltınızı yaparsanız bağırsaklarınız çok daha iyi çalışacaktır.

Kuru kayısı ve kuru erik bağırsak faaliyetleri açısından halk arasında daha fazla bilinen besinlerdir. Bu sebeple, bu besinleri daha önceden denediyseniz, bağırsaklarınızın artık bu yiyeceklere alışmış olması ihtimalinde kivi, ideal bir alternatif olacaktır.

Kivi yediğimizde ağzınızda oluşan metalik, buruk tat hoşunuza gitmiyor mu? Kiviyi özellikle çocuklara sevdirmek adına bu tadı yumuşatmak için önerilerimiz de mevcut.

Kivi alırken çok sert değil, biraz yumuşaklarından seçin. Oda sıcaklığında bir süre beklettikten sonra elinizde yuvarlayın. Böylece şekerli tadın daha fazla oluşmasını sağlarsınız. Daha sonra bıçakla ortadan ikiye kesin ve bir yumurta yer gibi çay kaşığı büyüklüğünde tahta veya silikon bir kaşıkla yiyin. Bu şekilde yeek süreyi de uzatacağından kilo alımını önlediği gibi metalik tadı da engelleyecektir.

İkinci bir alternatif olarak, kiviyi soyduktan sonra bir yumurtayı yer gibi bütün halde ısırarak yiyin. Çünkü kivinin bıçakla kesilmesi demek fazla bıçak temasından dolayı metalik tadın artmasına neden olacaktır.

 

 

 

KURUTULMUŞ MANGONUN FAYDALARI

Üstündağ, A, C ve E vitamini içeriği yüksek olan mangonun da sinirler, cilt güzelliği ve saçlar için çok faydalı olduğunu ve aynı zamanda kanı temizlediğini, sindirimi hızlandırdığını dile getirerek, kuvvetli antioksidan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURUTULMUŞ ÇİLEĞİN FAYDALARI

Vücudu kuvvetlendirir. Hasta olmayi önler. Idrar söktürür. Böbrek ve mesane hastaliklariin iyilesmesine yardimci olur.

Mide ve barsak tembelligini giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Hasta olmayi önler. Barsak kurtlarini döker. Atesi düsürür. Cilde tazelik ve güzellik verir. Distaslarini eritir. Midesi zayif olanlar suyunu içmelidir. Bazi kimselerde allerji yapabilir

 

 

 

KURUTULMUŞ KAVUNUN FAYDALARI

Kavun terlemeye bitkisel çözümdür. Ayrıca yaz aylarında ateş düşürür ve bedenimizi serinletir.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler den dir.

Romatizma ve basura doğal çözüm sunarak basur ağrıları ve basur kanaması şikâyetlerini azaltır.

Böbrekleri temizler. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.

Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir

Cildin taze görünmesini sağlar.

Çekirdekleri dövülüp suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.

Yanıklara kavun konursa ağrıyı hafifletir ve iyileşmesini hızlandırır.

 

 

 

KURUTULMUŞ LİMONUN FAYDALARI

Limon kabuğunu genelde pasta ve kek yaparken aroma katsması için kullanırız. Limon kabuğunu pasta ve kek dışında kullanmayarak limon kabuğunun tüm yararlarını çöpe atıyoruz. Aslında limon kabuğunun o kadar çok faydası var ki, bu faydaları bilseniz limon kabuklarını çöpe atmaktan vazgeçersiniz. Limon kabuğunun yabana atılmayacak faydaları var. limon kabuğun faydalarını sizin için araştırdık ve işte size limon kabuğunun faydaları:

Lİmon kabuğu Kalpten kansere kadar hastalıkların önleyicisi faydası vardır.

**Limon kabuklarının özellikle cilt kanserine karşı bir kalkan oluşturur.

**Limon kabuklarını yemeklerinizde kullandığınızda cildiniz güzelleşir.

**Limon kabuğunun sinirleri yatıştırma özelliği vardır.

LİMON KABUĞUNUN DİĞER MUCİZELERİ:

Kavurucu yaz sıcaklarından ruhumuz da bedenimiz de payına düşeni alıyor. Tek derdimiz biraz serinlemek de olsa, cilt korumasına olabildiğince çok dikkat etmeliyiz. Cilt bakımı için ucuz ve kolay olanak sunan limon kabuğunun mucize gibi faydaları:

LİMON KABUĞU TÜMÖR GELİŞİMİNİ ENGELLİYOR

Limonun tadı güzeldir, serinletici etkisi vardır, C vitamini deposudur. Salatanıza katabilir, limonata içebilir veya yiyebilirsiniz. Limon kabuklarını kullanmak ise size bambaşka faydalar sağlayabilir. Yapılan bir araştırma ile limon kabuklarında bulunan dlimonene adlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi. Limon kabuğu D-limonene, narenciye yağında bulunan ve tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşkendir.

LİMON KABUĞU D-LİMONENE ETKİSİ

11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Limon ve diğer turunçgillerden maksimum faydayı sağlamak için basit bir yöntem var: Ya gölgede tüketmeye çalışın ya da yerken hızlı davranın. Güneş ışınları etkisiyle elinizde tuttuğunuz parça limonun içindeki C vitamini 30 saniye gibi kısa bir sürede okside olur.

LİMON KABUĞU KALBİ RAHATLATIYOR

Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar, bakterileri öldürür ve kalbi rahatlatır.  Limon  kabuğu ile ilgili yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konan limon kabuklarının bu özelliği de içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

 

 

 

KURUTULMUŞ ZENCEFİLİN FAYDALARI

Zencefil o kadar önemli bir bitki ki, evinizden eksik etmemenizi tavsiye ediyoruz. Yazımızı okuyunca sizde bize hak vereceksiniz! Zencefil kökünün bileşiminde önemli etken maddeler var. Taze zencefil etken madde bakımından daha zengin; yüzde 80 su, yüzde 2 protein, yüzde 1 yağ, yüzde 12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içeriyor. Kuru zencefilde su oranı yüzde 10.

Zencefilin; iştah açıcı, antiseptik, midevi, gaz söktürücü, sindirimi düzenleyici, solunum, toksin atıcı, yollarını açıcı etkileri bulunuyor. Zencefil kan damarlarını açar, terleme ve sıcaklık yapar, kalbi canlandırır.

Uykusuzluk, kas ağrısı, sabit kusma gibi belirtilerle hasta olan bir kişi, zencefil ve baldan yapılmış çay içerlerse terleme olur, ağrılar azalır, ateş düşer ve derin bir uyku gelir.

Enfeksiyon sonucu oluşan ateşleri düşürmede de ucuz, hazırlanması kolay, güvenli bir ilaç olan zencefil; insanlığa tarihten gelen bir mirastır.

Günümüzde batı ve doğu ülkelerinde zencefil hakkında bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Japonya’da Tukushime-Bunri Yine Kyoto Üniversitesi araştırıcıları zencefilin kalp kaslarını kuvvetlendirdiğini ve dolaşımı düzenlediğini bildirdi.

Taşıt tutmalarına birebir

Zencefil, bulantı ve kusmaya karşı çok etkili doğal bir ilaçtır. Uçak, vapur, otomobil gibi taşıtlarda sallanmaktan ileri gelen bulantı ve kusmalara karşı zencefil rahatlatıcı çözüm oluyor.

Gebelikte bulantıya iyi geliyor

Zencefil ayrıca gebelikte sabah hastalığı diye bilinen ve sabahları görülen bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarda da kullanılır. 30 hamilede yapılan denemelerde hastalara her gün 1 gr. toz zencefil verildiğinde, semptomların azaldığı ve tamamen geçebildiği ortaya çıkmıştır.

Mide Bulantılarına REÇETE : 0,5gr. – 1gr. toz zencefil + 150 ml. kaynar su ile infüzyon hazırlanır, gerekli durumlarda günde 2 veya 3 kez tekrarlanır.

 

 

 

KURUTULMUŞ KİRAZIN FAYDALARI

Bir avuç kiraz her derde deva!Her derde deva kirazın saplarından çay, çekirdeği ise kansere iyi geliyor.

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvası kiraz her derde deva. Kan şekerinden kalp sağlığına bir çok iyileştirici etkisi var. Baharın habercisi kirazın kolesterolü ve kan şekerini düşürücü, kalp sağlığını iyileştirici etkisi var. İşte kirazın faydaları;

B ve C vitaminleri ile magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olan kiraz, bu vitaminler ve antioksidan etkisiyle soğuk algınlığına iyi geliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüm kanser türlerine karşı direnç sağlıyor. Ayrıca kanı sulandırıcı etkisi var.

Gölgede iyice kurutulan kiraz saplarıyla hazırlanan şuruplar veya çay gibi demlemelerle iyileşme sağlanabiliyor. Saplar gerektiğinde kıyılarak bir gün süreyle su içinde ıslanmaya ve yumuşamaya bırakılıyor.

Bir litre su içine bir küçük avuç kiraz sapı konulup kaynatılarak elde edilen çaydan günde 3-4 fincan içilebiliyor. Aynı zamanda bu demleme günde 2 kez el ve ayak banyosu şeklinde de kullanılabiliyor. Veya hazırlanan kiraz sapı demlemesi taze ya da kurutulmuş kiraz üzerine boşaltılarak yarım saat bekletildikten sonra süzülerek aynı dozda içilebiliyor.

İDRAR SÖKÜCÜ

Kirazın sapları ayrık ve mısır püskülüyle kaynatılarak demlendiğinde ise ayak ve karın şişliğinde, arpayla kaynatılarak elde edilen demlemeyse idrar söktürücü olarak kullanılıyor.

Kiraz saplarının en çok idrar yolları enfeksiyonları için tercih ediliyor, kiraz sapı çayı vücuttaki ödemlerin atılmasında da oldukça etkili.

 

 

 

IHLAMURUN FAYDALARI

Soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı en etkili ve en yaygın olarak kullanılan doğal ilaçlardan biri olan ıhlamur, uykusuzluk, spazm ve kan dolaşımı bozukluklarında da kullanılır. Özellikle akşam saatlerinde fazla içmemeye dikkat etmek gerekir, çünkü fazla miktarda alındığında uykusuzluğa neden olabilir. Yapraklarında çok miktarda klorofil taşımasından dolayı kansızlık durumunda kullanılmasında fayda vardır. Diğer çaylarda olduğu gibi ıhlamuru da hazırladığınız zaman için ve bir daha kaynatmayın. Çünkü uzun süre kaynatılıp içilen ıhlamur size yarardan çok zarar verebilir

 

 

 

 

 

KARIŞIK MEYVE ÇAYININ FAYDALARI

Günün yorgunluğuna karşı Meyveli Çaylar size güç ve enerji verecektir. meyvelerin gölgede kurutulması ve işlenmesiyle hazırlanan çok özel formülasyonlardan oluşmaktadır.

 

 

 

NAR ÇAYININ FAYDALARI

Nar çekirdeği çayının faydaları; kronik dejeneratif hastalıkların ve kanserin meydana gelmesini önlerler. Detaylı bilgiler makalemizde yer almaktadır.

Nar meyvesi gibi nar çiçeği de C vitamini deposudur. Vücut direncini artırır ve grip, soğuk algınlığı için çok yararlıdır.

Kanı temizleme özelliği vardır.

Öksürük için nefes açıcı ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Kan şekerini düzenler. Kan şekeri düşüklüğüne iyi gelir.

Ölü hücreleri yenileme özelliği ile vücuda direnç verir ve güzelliğiniz içinde çok faydalıdır.

Yüksek tansiyona iyi gelir.

Böbrek hastalıklarına ve böbrek iltihabına yararlıdır.

Vücutta oluşan kireçleme için fayda sağlar.

Sindirim sistemi ve bağırsak hastalıkları için iyidir. Bağırsaklardaki kurtları ve solucanları düşürmede etkilidir.

 

 

 

ELMA ÇAYININ FAYDALARI

Elma, besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımı olur, lifli olduğu için bağırsakları temizler, karaciğerinden şikayet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile elmadan faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir, başağrılarına iyi gelir. Taze elma suyu cilde sürüldüğünde dokuları sağlamlaştırır ve teni güzelleştirir. İlkbaharda toplanan elma çiçekleri kurutularak sonbahar ve kış aylarında kaynatılır ve göğse ve öksürüğe iyi gelecek bir şurup elde edilir. Kurutulmuş elma parçalarından çay yapabileceğiniz gibi kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon ve portakal koyarak çay olarak tüketebilirsiniz.

 

 

 

PORTAKAL ÇAYININ FAYDALARI

Portakal herkesin bildiği gibi bol miktarda C vitamini içerir.çoğumuz bu meyveyi severek tüketiriz.portakalın meyvesi gibi kabuğuda çok faydalıdır.

portakal kabuğu UV ışınlarının düşmanıdır.

portakal kabuğu yemek deri kanserine % 30 oranında azalttığı ıspatlanmıştır.

Selülite karşı çok etkilidir

kozmetik sanayinde sıkça kullanılıe(UV ışınlarını tutucu özelliğnden dolayı)

vucuttaki sarkmalara ve kırışmalara karşı kullanılır

böbrek taşlarını düşürücü etkisi vardır, böbrek taşı oluşumunu engeller

kan dolaşımını hızlandırır, damar tıkanıklığını engeller

 

 

 

KİVİ ÇAYININ FAYDALARI

Başlı başına bir C vitamini deposudur, bir adet kivide günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacından fazlası vardır,

Kivinin bitkisel besinleri DNA’yı korur,

Antioksidan özelliği vardır,

Kan şekeri kontrolü için yararlıdır,

Kolon kanserini engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Astıma karşı koruma sağlar,

Kan inceltici özelliğiyle kan pıhtılaşması riskini önemli bir şekilde düşürmekte ve kanınızdaki yağ miktarını azaltmaktadır;

Kivi kolesterol seviyesini düşürür, kan basıncını ayarlayarak yüksek tansiyonu düşürür, göğüs kanserini önlemede faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanı temizler, grip ve soğuk algınlığında tedavi edicidir.

1 adet kivi=46 kalori olduğu için öğle ve akşam öğünlerinde bir öğünde 3 kivi yiyerek iştahınızı önemli ölçüde kesebilirsiniz. Bu da iştah kesici bir meyve olarak kivi ile zayıflama sağlayacaktır.

 

 

 

LİMON ÇAYININ FAYDALARI

Turunçgillerin en değerlisi olan limonun sağlık için en faydalı içeriği kabuğunda bulunuyor. Antioksidan etkili ‘limone’nin içeriği enfeksiyonlar, deri kanseri ve böbrek taşlarıyla savaşıyor.

SALATALARA lezzetlendirici olarak kullandığımız limonun en değerli içeriği kabuğunda. Limonun kabuğundaki antioksidan bileşikler vücudu radyasyondan arındırıyor. Kışın boğaz enfeksiyonundan koruması, vücudu arındırma özelliği, karaciğer, safra ve hazımsızlık üzerindeki olumlu etkisi, enfeksiyonlar ve kanseri önleme ve tedavi etme etkisi limonla ilgili bilinen gerçeklerden bazılarıdır. Günlük olarak yarım limon suyunu tüketmek vücuttaki sitrat seviyesini yükseltir ki bu maddede böbrek taşlarıyla savaşmaya yardımcı olur. Diğer turunçgillerin böyle bir etkisi yok. Hatta greyfurt suyu ters etki yaratır. Vücudunuz böbrek taşı yapmaya eğilimliyse bu meyveden kaçınmalısınız.

Kanseri engelliyor

Çoğumuz limonun tıpkı diğer narenciyeler gibi muhteşem bir C vitamini kaynağı ve antiinflamatuar bir madde olmasının yanında güçlü bir antioksidan olduğunu biliyoruz. Ancak limonda farklı iki bileşke daha keşfedildi. Limonoidler olarak adlandırılan özel bir bileşkenin kanser karşıtı özellikleri kanıtlandı. Limonun kabuğunda bulunan bu içeriğin göğüs, karaciğer, akciğer ve deri kanserine karşı önleyici olduğu, meme ve pankreastaki tümörlere karşı da kemoterapiye benzer etkisinin bulunduğu ispatlandı.

1 kaşık dolusu tüketin

Arizona Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, sıcak çayla tüketilen narenciye kabuğunun deri kanseri riskini yüzde 30 azalttığı kanıtlandı. Limonenin (limon kabuğunda bulunan bir antioksidant) sihirli gücünden yararlanmak için haftada bir yemek kaşığı dolusu rendelenmiş limon kabuğunu tüketmelisiniz. Limonata yaparken kabuğunda dahil olmak üzere meyvenin tümünü sıkın. Bu arada limondaki diğer limonoid olan ‘limonin’ kolesterolü düşürmede etkilidir.

DNA ve yaşlılık üzerinde etkili

C vitamini tabii ki dünyadaki önemli antioksidanlardan biridir, hücre sağlığını destekleyip hücreleri, serbest radikaller olarak bilinen kanser, DNA bozulması ve yaşlanmayla ilgili zararlı moleküllerin neden olacağı zararlara karşı korur

 

 

 

SEYLAN ÇAYININ FAYDALARI

Seylan çayı ve antioksidanlar açısından zengindir ve bu nedenle kansere yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Seylan çayı, yüksek tansiyon ve kalp krizi önlemede kan damarlarında kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı antioksidanlar açısından da zengindir. Son çalışmalara göre, bir ay süreyle günde bir bardak Seylan çayı içmenin, kan dolaşımının artırılmasında yardımcı olduğu görülmüştür. Seylan çayı bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur plak önlenmesinde yardımcı olur.

 

 

 

AŞK ÇAYININ FAYDALARI

Aşk çayı ismi gibi özel bir iksir gibidir. Sevdikleriniz için kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu içeceği hazırladıktan sonra ilk olarak yudumlamayı unutmayın göreceksiniz ki ne kadar kaliteli ve gerçekten ismi gibi aşk iksiriymiş.

Bu özel çayda var olanlar : Nar çiçeği, hibiskus, kuşburnu, elma, portakal kabuğu, limon kabuğu, gül ve vanilya çubuğu evet bunların hepsi bir arada ve bu özel karışımın lezzetini oluşturuyor.

 

 

 

 

 

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Kilo VermeYeşil Çay metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çayda bulunan polifenol yağ yakımını ve alınan gıdaların kaloriye dönüşme oranını artırır. Böylece daha kolay kilo verirsiniz.

DiyabetYeşil çay kandaki glikoz oranını (yemekten sonra kan şekeri yükselişini) yavaşlatarak düzenler. Böylece hızlı insülin artışları ve düşüşleri görülmez, vücutta yağ depolanması da azalır.

Kalp HastalıklarıYeşil çay kan damarlarını saran katmanı güçlendirerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. İçeriğindeki flavonoid isimli bileşen sayesinde kan damarlarını rahatlatarak, kan akışını kolaylaştırır.

KanserYeşil Çaydaki antioksidanlar birçok kansere karşı koruma sağlar. Araştırmalara göre yeşil çay kanser hücrelerinin ölümünü artırıyor ve tümörleri besleyen kan damarlarının büyümesini engelliyor.

Yaşlanmaİçeriğindeki polifenol isimli antioksadan sayesinde serbest radikallere karşı savaşan yeşil çay yaşlanmayı önler.

CiltYeşil çaydaki antioksidanlar cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyarak kırışıklıkları önler. Yeşil çay ayrıca deri kanserine karşı savaşır.

KolesterolYeşil Çay kötü kolesterolü düşürerek, bundan kaynaklı birçok hastalığı önler.

Alzheimer ve ParkinsonAraştırmalara göre yeşil çay Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının zararlı etkilerini erteler. Fareler üstünde yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay beyin hücrelerinin ölümünü engelliyor ve zarar görmüş beyin hücrelerini iyileştiriyor.

TansiyonYeşil çay yüksek tansiyonu engeller. Kan basıncını artıran anjiyotensin isimli hormonun etkilerini bastırarak tansiyonun olağan seviyesinde kalmasını sağlar.

Bağışıklık SistemiPolifenol ve Flavonoid isimli bileşenler sayesinde enfeksiyonlara karşı vücudu daha güçlü kılar. Ayrıca yeşil çaydaki C vitamini nezle ve gribe karşı koruma sağlar.

Astımİçeriğindeki teofilin isimli madde sayesinde bronşları destekleyen kasları rahatlatır ve astımın şiddetini azaltır.

Stresİçeriğindeki theanine isimli aminoasit sayesinde stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur.

Diş ÇürümesiDiş hastalıklarına sebep olan bakteri ve virüsleri öldürür. Ayrıca kötü nefese sebep olan bakterilerin büyümesini yavaşlatır.

 

 

 

HİBİSKUS ÇAYININ FAYDALARI

Hibiskus hücre rejenerasyonu için çok faydalı bir bitkidir. Ölü hücreleri yenileyicidir.

Yaşlanmayı geciktirir ve bedendeki ve ciltteki ölü hücreleri yeniler.

Özellikle koyu kırmızı renkte olan hibiskus bitkisinin çayı çok güçlü antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kandaki şekeri düzenler.

Yüksek tansiyona bitkisel çözüm tedavisi sunar, tansiyon düşüren bitkiler arasındadır.

Hibiskus iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterol oranını düşürür.

Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır. Bu durumlarda, hibiskus çayını günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır.

Damar sertliği (atherosklerozis) şikâyeti olanlar için mükemmel bir yardımcıdır.

Yüksek miktarda C vitamini içermektedir.

Hibiskus’tan yapılan çay hem antiseptik hem de antibakteriyeldir.

 

 

 

YASEMİN ÇAYININ FAYDALARI

Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını giderici ve ateşi düşürücü etkileri ile faydalıdır. Ayrıca, sinirleri yatıştırır ve göğsü yumuşatır. İdrar söktürerek kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜL ÇAYININ FAYDALARI

İshali keser bağırsaklara rahatlık verir.

Suyu ile gargara yapılırsa bademcik rahatsızlıklarını geçirir.

Antiseptik etkisi vardır. Yaraları temizlemede kullanılır.

Bayılmayı giderir.

Ciğeri kuvvetlendirir, kalbe ferahlık verir, dimağı takviye eder.

Gözler banyo yapılırsa kanlanma ve göz nezlelerine iyi gelir.

 

 

 

 

 

KUŞ BURNU ÇAYININ FAYDALARI

Kuşburnu, doğal C vitamini içeren kaynaklardan biridir.

Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir.

Mevsimlerin geçiş dönemlerinde iyi bir koruyucudur.

Kuşburnunun içinde B1, B2, K, P vitaminleri, protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri vardır.

Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Kronik yorgunluğa karşı da kullanılır.

Safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlamayı sağlar.

Yara iyileştirici ve kan temizleyici özelliği vardır.

Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etki gösterir. Vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün etkilerinden korur. Aynı zamanda tansiyonu düzenler.

 

 

NAR ÇİCEĞİ ÇAYININ FAYDALARI

Eski yaraların iyi olmasını sağlar.

Kaynatılıp elde edilen su ile gargara yapılırsa bozuk Diş ve Diş etlerini iyi gelir.

Antibiyotik özelliği ve Antioksidan özelliği bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Kışa hazırlık ve gribal enfeksiyonlar için idealdir.

Böbrek iltihaplarına iyi gelir.

Kireçlenmeyi önleyici etkiye sahiptir.

Bağırsak yara ve iltihaplarını iyileştirir.

Boyun tutulması için nar çiçeği lapası boyuna konulursa iyi gelir.

Şeker hastalığında kullanılmaktadır.

Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

İshali önler.

Bağırsak kurtlarını düşürür.

Ölü hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

 

 

 

LAVANTA ÇAYININ FAYDALARI

Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir.

İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır.

Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür.

Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur.

Uykusuzluk halini giderir.

Kusma refleksini bastırır.

İdrar söktürücüdür.

Böbrekleri temizler.

 

Merkez İletişim

info@keseklerkuruyemis.com

0212 526 57 41

Rustempaşa Mahallesi Tahmis Cad. No: 11 Eminönü / Fatih / İSTANBUL

Copyright © 2015 Kesekler Kuruyemis Medya Ofisi Tüm Hakları Saklıdır.